Передмова
Вивчення лексикології у шкільному процесі рідної мови
посідає одне з провідних місць. Як навчальний предмет українська мова реалізує
дві важливі соціально-буттєві функції розвитку школяра: функцію пізнання і
налагодження комунікації з суспільством та функцію інтелектуального,
духовно-морального, емоційного формування особистості. Оскільки обидві функції реалізуються засобом слова, то
лексика відіграє першорядну роль у комунікативно спрямованому навчанні.
Як
розділ науки про мову лексикологія включена до шкільної програми: : «Українська
мова 5-9 класи. Програма для загальноосвітніх навчальних закладів з українською
мовою навчання.-К.: Видавничий дім «Освіта »,2013.
У роботі досліджено особливості методики вивчення лексики
проблемно-пошуковими методами та прийомами, з використанням диференційованих
завдань, різнопланового дидактичного матеріалу, презентацій та
самостійно-пошукових робіт учнів.
У 5, 6, 10 класах вона вивчається на спеціально
відведених для цього уроках , а в інших класах – у внутрішньо предметних
зв’язках. Вищеназвана нова програма передбачає диференціацію програмового
змісту на чотири змістові лінії: мовна, мовленнєва, соціокультурна й
діяльнісна. Це зумовлюється тим, що учні повинні отримувати системні знання про
рідну мову, спрямовані на формування комунікативно спроможної особистості. Тому
пріоритетним є розвиток умінь і навичок мовленнєвої діяльності, а робота над
мовною теорією, формування знань та вмінь з мови підпорядковується інтересам
розвитку мовлення.
Поглиблене вивчення лексикології та фразеології
відбувається на факультативних заняттях за програмами Міністерства освіти і
науки України.
Методи опрацювання програмових питань лексикології різні:
пояснювально-ілюстративний, пошуковий, дослідницький, інтерактивні технології,
метод проекту. Перевага у шкільній практиці віддається тим, що стимулюють
пізнавальну активність та самостійність учнів, розвивають творче мислення та
мовну компетентність.
У вивченні лексики одне з чільних місце посідає робота над лексичною
синонімікою. Шляхом виконання різних вправ та завдань учитель досягає
реалізації освітньої мети.
Урок №1
Тема. Лексикологія. Групи слів за походженням:
власне українські й запозичені слова. Тлумачнй словник української мови.
Словник іншомовних слів. Вимова слів іншомовного походження, передача звуків і
український мові
Мета:
-навчальна- поглибити знання учнів з
розділу
"Лексикологія", повторити раніше вивчене з розділу дати відомості про лексику
української мови з точки зору її походження; удосконалити вміння шестикласників
визначати групи слів за значенням, правильно вживати їх у мові, формувати
вміння працювати з тлумачним словником та словником іншомовних слів; збагачувати
словниковий запас учнів;
-розвиваюча- розвивати культуру усного і писемного мовлення;
-виховна- виховувати любов та повагу до рідної мови та мов
інших народів.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Обладнання: підручник, тлумачний словник, словник іншомовних
слів, презентація, роздатковий матеріал.
Методи прийоми: метод спостереження над
даним матеріалом, інтерактивні технології: "Робота в парах",
"Мікрофон".
Очікувані результати: Після уроку діти зможуть розповідати про групи
слів за походженням, самостійно визначати власне українські слова й запозичені,
працювати із тлумачним словником та словником іншомовних слів; висловлюватися
про значення засвоєних знань про власне українські слова та іншомовні для
вдосконалення комунікативних навичок.
Соціокультурна змістова лінія: словникове багатство
української мови з давніх- давен до
сьогодення.
Хід уроку
I.
Організаційний
етап уроку
II.
Актаулізація
опорних знань і вмінь учнів
Епіграф до уроку:
Ну що б, здавалося, слова…
Слова та голос – більш
нічого.
А серце б’ється – ожива,
Як їх
почує !..
Т. Шевченко
Повторення ключових понять з теми.
«Мозковий штурм»
Що вам уже
відомо з цієї
теми?
Що таке лексичне
значення слова ?
Що таке лексика, лексикологія ?
ІІІ.Повідомлення
теми, мети, завдань уроку
На цьому ми ми повинні з’ясувати групи слів за значенням,
познайомитися з різними видами словників, навчитися самостійно виокремлювати
власнеукраїнські та запозичені слова у тексті, користуватися ними у власному
мовленні.
Проблемне завдання
1.Уважно роздививіться
малюнки, якими словами ви
користуєтесь для назви цих предметів? Запишіть їх
у зошити. Звідки з'явилися
ці слова?
Багато запозичених
слів стали звичними. Деякі іншомовні
слова вживаються паралельно з
українськими.
Значення й
походження запозичених слів
розкривається у словнику
іншомовних слів або тлумачному
словнику.
ІV. Основний
етап уроку
Презентація до уроку.
Вивчення нового матеріалу.
1. Виконайте завдання за слайдом .
Запиши.
Горизонт, фрукти, овочі ,ілюстрація, екзамен, аплодисменти, орфографія , демонстрація , гігантський ,турист , антракт .
3. До
запозичених слів добери
власне українські слова.
Вставте пропущені букви;
поясни орфограми.
П..лот, деф..цит, пар.., г..г..єна, тр..умф, б..лет, рев..з..я, в..зит, ф..нал.
4. Пошукова робота зі словником.
Лексичне
значення загальновживаних слів, таких
як земля, вода, хліб, солодкий, гіркий
і т.д. , ми засвоюємо, спілкуючись із
найближчим оточенням – з
ріднимини, сусідами, знайомими.
Лексичне
значення інших слів
ми опановуємо навчаючись у
школі, читаючи книжки. Про
лексичне значення того
чи іншого слова
можна також довідатися з тлумачного
словника. Ознайомтеся з
“Тлумачним словником української мови”, що лежить у вас
на парті.
VI. Підбиття
підсумків уроку
Рефлексія
Яка була тема та мета нашого уроку?
Чи досягли ми поставленої мети ?
Чому ви особисто
навчилися ?
Чому б хотіли навчитися у подальшому ?
VII. Оцінювання
роботи учнів на
уроці
VІІI. Домашнє
завдання
Оберіть собі один
із трьох видів
домашнього завдання :
Скласти
речення зі словами день, крило , ручка, вживаючи їх у
різних значеннях ;
Складіть і
запишіть речення , у яких би подані слова виступали у вказаних
значеннях:
1. Хвилюватися
:
а)
покриватися хвилями ;
б)
бути занепокоєним, збудженим.
2. Захоплений
:
а)
узятий, охоплений ;
б)
схвильований, сповнений радості.
3.
Користуючись словником, поясніть значення виділених слів, з трьома складіть
речення.
Композиція, вишивка, хліб, гірчиця, рима, епітет, пленум, лад, економіка, самосвідомість, гіпербола, сметана, метафора, реалізм, демократія, вибори, серветка.
Додаток
Презентація до уроку
Зразок карток
КАРТКА №1
Робота зі словником.
Знайти та записати значення слів, скласти з
ними речення:
Аплікація , вокальний , фреска.
|
Дайте
тлумачення усіма можливими способами таким словам:
Смуга, чужина, чабан, скляний, гідропарк, екзамен, стилістика, метафора,
кінотеатр, шана, тимчасовий, лінощі.
|
Прочитайте, доберіть до пояснень слова з довідки.
1. Командувач великого з'єднання кораблів; головний
корабель, на якому перебуває командир ескадри. 2. Надійний захист, твердиня;
укріплений пункт з постійним гарнізоном, озброєнням. 3. Загальний вигляд
якоїсь місцевості, краєвид; картина або малюнок із зображенням краєвиду. 4. Загальноосвітнійзаклад, напрям у
галузі; виучка. 5. Перелітний птах з довгими ногами й шиєю, прямим гострим
дзьобом; пристрій з довгою жердиною біля колодязя; народний танець. 6. Творча
уява; мрія; вигадка; музичнийтвір.
7. Небесне світило; прославлена людина.
Довідка: флагман,
фортеця, пейзаж, школа, журавель, фантазія, зірка.
|
Немає коментарів:
Дописати коментар