Тема:
Відмінки іменників. Їхнє значення
Мета: - повторити і поглибити
знання учнів про іменник як частину
мови; навчити
учнів визначати відмінки іменників в реченні та застосовувати їх в усному та писемному
мовленні;
- розвивати логічне мислення, пам’ять, формувати вміння самостійно
робити висновки;
виховувати в учнів
самостійність, старанність, охайність письма,
любов до мови, слова.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання:
підручник, інтерактивна дошка,
презентація , узагальнююча таблиця,кольорові картки, карта України.
Методи та прийоми: бесіда, «Мікрофон», гра «Вірю-
не вірю», «Творче конструювання», «Рефлексія», «Проблемне питання», «Мозковий
штурм», «Творче редагування».
Соціокультурна лінія: «Я і
українська мова та література».
Хід уроку.
І.
Організаційний момент
Слайд1. Тема уроку.
Слайд 2. Прочитати вірш.
1. З’ясування емоційної готовності
учнів до уроку.
Дзвоник
щойно пролунав,
Нас до
класу всіх зібрав -
Урок ми разом починаєм,
Творчих успіхів бажаєм!
(слайд 2).
ІІ.
Актуалізація опорних знань.
1.«Творче
конструювання». Слайд
3 (Визначення іменника).
Згрупуйте частини речення так,щоб утворилося визначення іменника як частини мови.
2.«Моковий
штурм». Повторити граматичні категорії
іменника.
(слайд 4).
3.Гра «Вірю - не вірю»
( Говорю репліки про частину мови - іменник, учні відповідають «вірю – не
вірю»,показуючи відповідні картки: вірю – зелена, не
вірю- червона).
-
Іменник – це самостійна частина мови –
«Вірю»
-
Відповідає на питання що робити?-
«Не вірю»
-
вказує на предмет чи особу –
«Вірю»
-
означає назву істот і неістот –
«Вірю»
-
має числа однини
та множини -
«Вірю»
-
має шість відмінків -
«Не
вірю»
-
кличний відмінок -
сьомий відмінок –
« Вірю»
ІІI. Оголошення теми і мети уроку. Слайд
5 (тема).
Слайл 6 (мета).
Відкрили зошити і записали тему уроку.
Епіграф: «Мово, ти – це мудрість роду,
Ти – душа мого народу».
В.Ворскло.
ІV. Проблемне питання: слайд 7. Ви сказали правильно , що іменник має сім відмінків,
сьомий відмінок кличний. І сьогодні на уроці ми з’ясуємо:
для
чого ж нам потрібно знати відмінки
іменників?
V.
Актуалізація опорних знань учнів .
1.
Колективна робота (з сніжинками і картою України).
( Читаю вірш Дмитра
Білоуса «Відмінки», діти відгадують про який відмінок йде мова і прикріплює
смужку з цим відмінком на дошку, шукаючи питання, на які відповідаютьвідмінки).
Є ще люди сонні, наче сови,
А глухі до слова –це найгірше,
Ти до рідної прислухайсь мови,
Прокажи відмінки – це ж як вірш!
Хто питає: хто ти? що ти?
Хоче він про наслідки
робити
І про себе чути лиш
похвали,
Щоб тебе як приклад
називали.
(Називний)
А оцей досвідчує свого –
Хоче знати він: кого? чого?
І про тебе знать, якого роду,
Що немає роду переводу.
(Родовий)
Все він дасть – не жаль йому,
Але хоче знать: кому? чому?
Знать про тебе, гожого на вроду
Що даєш і ти своєму народу.
(Давальний)
А ось в цього є свої потреби,
Він – кого? і що? Питає в тебе.
І кого всі ми за друзів маєм,
І що друзі роблять нам навзаєм?
(Знахідний)
Це й же хоче знать: ким? чим?
У труді орудуй з ним.
Хоче знать, що здатний ти утнути?
Чим ти станеш? Ким ти хочеш бути?
(Орудний)
Де? В якому місці?
Хоче знати – у селі чи в місті?
(Місцевий)
Кличе всіх навколо:
Гей Іване, Петре чи Миколо!.
( Кличний)
Вчитель: Отже, слова змінюються за
відмінками. Цей процес називається
відмінюванням.
Слайд 8 Відмінки .
2.
Робота з підручником. Вивчення
нового матеріалу.
Ст.107- 109.
1.Учні читають теоретичний
матеріал.
2. Записують відмінки у зошит. (слайд8).
3.
Виконання вправ на
закріплення.
А)«Веселі
перегони» вправа 252, с. 108(письмово).
Зверніть
увагу прийменники , з якими ввживається родовий відмінок с. 108 1 рядок.
Учень
виходить до дошки.
Робота біля
дошки.
Дорога до
магазину.
Стоїть біля
дерева.
Печево для
дитини.
Подарунок від батьків.
Зустріч після обіду.
Прйти до річки.
Зошит для письма.
Б)Вправа «Зайве слово», вправа 255, с.
109(усно).
Слайд9
4.
Провідміняти іменники
мова, знання.
До дошки по
1 учню
Мова, знання
Мови знання. ( знань)
Мові знанням
Мови знання ( знань)
Мовою заннями
На
мові на
знаннях.
Назвіть якомога більше приказок і прислів'їв з ними .
Слайд 10.
5.Фізкультхвилинка.
(слайд
11).
Встаньте, діти, посміхніться,
Вліво, вправо, поверніться.
Нахиліться, розігніться,
Руки вгору піднімаймо,
Опускаймо,
Дуже добре, всі сідаймо.
5.
«Творче редагування». Робота у
групах. Слайд 12.
Відреагувати
речення, записати в зошит. Визначити відмінки у іменниках.
1.
Українці, любити, свій, рідна, мова.
2. Я,пишатися, завжди,
українська,мова.
3 .Мова
, є,найголовніше ,надбання , народ.
Українці (Н.в) люблять
свою рідну мову. ( Р.в).
Я пишаюся завжди українською мовою. (О.в).
Мова (Н.в.) - є найголовнішим надбанням (О. в.) народу(
Р.в).
VІ. Підсумок уроку.
Мотивація оцінок.
«Перевір себе». Дайте відповіді
на запитання.
(Слайд 13).
1.
Скільки відмінків у іменника?
2.
На які питання
відповідає орудний відмінок?
3.
Визначте відмінок іменника у словосполученні чудовому
хлопцю.
У яких формах використовуємо кличний відмінок?
«Рефлексія»
(слайд14)
Закінчи
речення:
Тепер я
знаю…,
умію…,
навчився…
Мені
сподобалося…
VІІ.Домашнє завдання:
(слайд 15).
l
Опрацювати §32
(с.107-109).
l
Вправа 257 с. 110
( письмово)
Немає коментарів:
Дописати коментар