середа, 9 грудня 2015 р.

відповідальність батьків за виховання


ЮРИДИЧНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ БАТЬКІВ ЗА ВИХОВАННЯ ДІТей
Лекція для батьків
Шановні батьки!
Однією з актуальних проблем сьогодення є виховання правової культури учнів та батьків. Батьки разом з педагогами повинні брати активну участь у вихованні підростаючого покоління, щоб запобігти здійсненню правопорушень нашими дітьми.
Адміністративна відповідальність учнів настає з 16 років (отримання паспорту, приписного), а кримінальна з 14 – 16 років. Згідно ст. 22 Кримінального кодексу України відповідальність за деякі злочини настає з 14 років. Це обумовлено тим, що особа може усвідомлювати суспільно небезпечний характер відповідних дій. Вчинення злочину неповнолітніми розглядається як пом’якшувальна обставина. Основними видами покарань неповнолітніх є: штраф, громадські роботи, виправні роботи, арешт, позбавлення волі на певний строк. Ст. 104 Кримінального кодексу України передбачає умови та порядок звільнення неповнолітньої особи від відбування покарання з випробуванням (якщо засуджено до позбавлення волі.
Права та обов’язки батьків з виховання дітей викладені в Сімейному кодексі України. Відмовитися від прав та обов’язків щодо піклування про здоров’я, фізичний, духовний, моральний розвиток, навчання і підготовку дитини до праці батьки не можуть, а можуть втратити їх за рішенням суду. Ст. 141 проголошує, що батько й мати мають рівні права та обов’язки щодо своїх дітей і тоді, коли шлюб між ними розірвано.
У ст. 150 Сімейного кодексу України викладено обов’язки батьків щодо виховання та розвитку дитини. Ст. 164 передбачає підстави, за наявності яких може бути поставлене питання про позбавлення батьківських прав. Серед підстав можна виділити: 1) ухиляння від виконання своїх обов’язків по вихованню дитини; 2) жорстоке поводження з дитиною; 3) батьки є хронічними алкоголіками або наркоманами; 4) батьки вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва; 5) засуджені за вчинення умисного злочину щодо дитини.
За порушення своїх обов’язків щодо виховання дітей батьки несуть адміністративну та кримінальну відповідальність. Адміністративна відповідальність батьків встановлена в Кодексі України про адміністративні правопорушення. В ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення перераховані штрафи, які накладаються на батьків за невиконання батьками обов’язків щодо виховання дітей.

Ухиляння батьків від виконання обов’язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей -тягне за собою попередження або накладення штрафу від одного до трьох неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Ті самі дії, вчинені повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення,тягнуть за собою накладення штрафу від двох до чотирьох неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Вчинення неповнолітніми віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років правопорушення, відповідальність за яке передбачено цим Кодексом, тягне за собою накладення штрафу на батьків від трьох до п’яти неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Вчинення неповнолітніми діянь, що містять ознаки злочину, відповідальність за які передбачена Кримінальним кодексом України, якщо вони не досягли віку, з якого настає кримінальна відповідальність, -
тягне за собою накладення штрафу на батьків від десяти до двадцяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян.У ст. 52 Конституції України сказано, що будь-яке насильство над дитиною та її експлуатація переслідуються за законом.
У Кримінальному кодексі України (ст. 304) передбачено покарання за втягнення неповнолітніх у злочинну діяльність, у пияцтво, у заняття жебрацтвом, азартними іграми –карається позбавленням волі на строк до п’яти років.
Ще більші терміни передбачені у ст. 303 і 307 за втягнення особи в заняття проституцією та збут наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів.Держава також здійснює захист дітей від будь-яких проявів насильства в сім’ї. Запобіганню насильству в сім’ї розроблена система соціальних і спеціальних заходів, спрямованих на усунення причин та умов, які сприяють вчиненню насильства в сім’ї, яке готується або вже почалося, притягнення до відповідальності осіб, винних у вчиненні насильства, а також медико-соціальна реабілітація жертв насильства в сім'ї.

Немає коментарів:

Дописати коментар