субота, 13 грудня 2014 р.


Урок №6
Тема. Офіційно-ділова  лексика
Мета: -навчальна - познайомити учнів з офіційно-діловою лексикою та сферою її використання;
 -розвиваюча -розвивати вміння розрізняти види лексики за сферою використання;
формувати вміння вміло використовувати лексику в різних видах діяльності; підвищувати мовну культуру учнів;
-виховна- виховати цікавість до різних сфер мовознавства.
Тип уроку :  урок узагальнення і систематизації знань.
Обладнання: підручник, роздаткові картки, тестові завдання.
Методи і прийоми: «Мікрофон», «Мозковий штурм», самостійно-пошукова робота, метод спостереження над даним матеріалом.
Соціокультурна змістова лінія: словникове багатство української мови з давніх- давен до сьогодення.

Хід уроку
І.Організаційний момент            
Мово рідна! Ти ж – як море –безконечна,
                                                               могутня, глибинна.
                                                              Котиш і котиш хвилі своїх
                                                             лексиконів, а їм немає кінця-краю.
                                                                               С. Плачинда
ІІ. Перевірка домашнього завдання
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів
 1)Мовознавчий диктант
1. Лексикологія – розділ мовознавства, що вивчає:
А) будову слів;                              
 Б) лексичне значення слова;
В) творення слів;                           
 Г) морфологічні особливості слова.
2. За способом творення  слова української мови діляться на:
А) іншомовні і діалекти;                     
Б) власне українські і професійні;
В) власне українські і іншомовні;     
Г) активна і пасивна лексика.
3. За способом вживання слова діляться на:
А)  загальновживані і застарілі;         
 Б) активна і пасивна лексика;
В)   власне українські і запозичені;    
Г) загальновживані і стилістично забарвлені.
4.За сферою використання слова української мови діляться на:
А) історизми і архаїзми;                                    
 Б) активна і пасивна лексика;             
В) загальновживані та стилістично забарвлені;  
 Г) іншомовні і діалекти;                      
5.Основу української лексики становлять слова:
А) неологізми;                                     
Б) загальновживані;
В) просторічні;                                     
Г) діалектні.
6.  Правопис запозичених слів знаходимо у словнику:
А)  тлумачному;                          
 Б) іншомовних слів;                               
В) орфографічному;                     
Г)орфоепічному.
7. Люди певних професій користуються словами;
А) історизмами;                                   Б) професійними;
В) діалектами;                                      В) архаїзмами.
8. Який із словників пояснює значення слів:
А) тлумачний;
Б) антонімів;
В) фразеологічний.;
Г) іншомовних слів.
9. Діалектні – це слова:
А) що називають наукові поняття;       
Б) що властиві людям певної професії;
В) що вживаються жителями певної місцевості;    
Г) що вживаються у повсякденному спілкуванні.                                                          

10. Терміни це:
А) що називають наукові поняття;      
Б) що властиві людям певної професії;
В) що вживаються жителями певної місцевості;          
Г) що вживаються у повсякденному спілкуванні.
11. Просторічна лексика – це:
А) слова людей певних професій;                                  
  Б) слова-терміни;
В) слова, що виходять за межі літературного вжитку;   
Г) емоційно-забарвлені слова.
12. Жаргонізми –це:
А) емоційно-забарвлені слова.;                                       
 Б) слова людей певних професій;                                    
В) слова, що виходять за межі літературного вжитку;   
Г) слова-терміни.
Відповідь
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Б
В
Б
В
Б
Б
Б
А
В
А
В
А
 
IV. Повідомлення теми, мети, завдань уроку
Прочитайте текст і скажіть, до якого стилю мови він належить, чи є в тексті загальновживана, діалектна, просторічна лексика? Чому? Яка лексика переважає?

«Основним завданням ради з питань мовної політики при Президентові України є:
Розроблення пропозицій щодо формування мовної політики в Україні та забезпечення конституційних прав громадян у цій сфері; аналіз стану , тенденцій розвитку і застосування української мови та інших мов у державному, економічному, політичному й громадському житті.»
Ви вже, напевно, здогадались, що темою  нашого уроку є офіційно-ділова лексика.
Ми познайомимося з основними рисами офіційно-ділової лексика, сфери її вживання. Виконаємо вправи на закріплення теми.
V. Вивчення нового матеріалу
1) Опрацювання теоретичного матеріалу с. 53.
2) Колективне заповнення таблиці
Офіційно-діловий стиль
Основна функція
Повідомлення фактів державного чи приватного значення
Обставини мовлення
Ділові котакти між державними установами, окремими громадянами
Сфера вживання
Документи (ділові папери)
Загальні ознаки
Офіційнійсть, конкретність змісту, чіткість, стислість
Мовні ознаки
Писемна (рідше усна) форма мовлення, слова офіційно-ділової лексики, штампи і шаблони, розповідні речення. Тип мовлення - розповідь, опис

3) Виконання вправ з підручника:
Вправа 116 с. 53 (письмово),
Вправа 119 с. 54 ( письмово).
VІ. Виконання вправ на закріплення знань,  умінь та навичок
1)    Перекладіть українською мовою:
Принести благодарность -
Выписка с протокола -
Согласно инструкции -
Действующие правила -
Заключить соглашение –
2) Словниковий вибірковий диктант
Записати слова, які можна використати в офіційно-діловому стилі.
Безсмертя, дитячий, нотаріально-завірений, бланк, задрімали, сивовусий, пташки, дипломатична аудієнція, акламація, злоба, стягнення, комахи, платоспроможність, файний, директрива, папірець, скарга, хитромудрий, вето, нікчемний.
Назвати загальновживані слова ,  слова-діалекти, слова просторічної лексики
Офіційно-ділова лексика
Загальновживані слова
Слова-діалекти
Слова просторічної лексики
нотаріально-завірений
бланк
дипломатична аудієнція
акламація
стягнення
платоспроможність
директрива
скарга
вето
безсмертя
дитячий
задрімали
сивовусий
пташки
комахи
файний
 злоба
папірець
хитромудрий
нікчемний

VІІ. Підсумок уроку
Рефлексія
Я навчився…..
Я зрозумів…
Найцікавим для мене було…
Найскладнішим для мене було…

VІІІ. Оцінювання учнів
ІХ. Домашнє завдання
1)    §14 опрацювати, вправа 122 с. 54-55.
2)    Створити власну візитну картку.

Немає коментарів:

Дописати коментар