субота, 13 грудня 2014 р.


Урок  №7
Тема. Контрольна робота№2 (тестові завдання). Лексикологія. Фразеологія
Мета: -навчальна- перевірити рівень знань учнів з теми «Лексикологія. Фразеологія», уміння виконувати тестові завдання з навчальної теми, вміння розраховувати час на виконання кожного завдання;
-розвиваюча- розвивати навички самостійної роботи, логічного мислення, пам'яті учнів;
-виховна- виховувати цікавість до наслідків власної навчальної діяльності.
Методи та прийоми: метод самостійної роботи.
Обладнання: тестові завдання.
Культурознавча змістова лінія: словникове багатство української мови з давніх- давен до сьогодення.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Повідомлення теми, мети, завдань уроку
ІІІ. Інструктаж щодо виконання тестових завдань з теми
ІV. Безпосереднє виконання завдань
V. Підсумок уроку
Відповіді на запитання учнів, які виникли при виконанні тестових завдань.
VІ. Домашнє завдання
Підготувати словникові диктанти з «»Лексикології».

 Варіант 1.
1.     Як називаються слова, які вийшли з активного вжитку?
А) загальновживані;                                Б) професійні;
В) застарілі;                                              Г)запозичені.
2. Як називаються слова, якими користуються люди певної професії?
А) діалектні;                                               Б) загальновживані;
В) запозичені;                                             Г) професійні.
3. Які слова вживають тільки жителі певної місцевості?
А) діалектні;                                               Б) загальновживані;
В) запозичені;                                             Г) застарілі.
4. Вкажіть загальновживане слово.
А) здрефити(злякатися);                             Б) словник(сукупність слів);
В) жалива(кропива);                                    В) плай (гірська стежка).
5. Виділіть професійне слово.
А) грім;                                                          Б) внучка;
В) арія;                                                           Г) ластівка.
6. Позначте  застаріле слово.
А) сантиметр;                                                 Б) кілометр;
В) миля;                                                           Г) метр.

7. Прочитайте речення. Охарактеризуйте виділені слова, вказавши відповідну цифру: 1) діалектні, 2) професійні; 3) просторічні.
Весною і влітку я жив з вуйком на полонині, помагав пасти маржину, доїти овець, робити бринзу, пахучий будз ( В. Бондарчук).
8. Запишіть 10 загальновживаних слів, що позначають явища природи.
9. Запишіть 5 професійних слів, які використовують юристи.
10. запишіть слова парами так, щоб спочатку йшло літературне слово,  а потім застарілий синонім до нього.
Красило, отрок, острожник, обман, підліток, в’язень, барвник,злуда.
11. Розгляньте подані застарілі слова. Запишіть в одну колонку архаїзми, в другу – історизми. До історизмів доберіть синонімічні відповідники.
Рать, гетьман, ратище, пря, булава, кошовий.

Завдання 1-10 по 1 балу за правильну відповідь  =10 балів.
Завдання 11 – 2 бали за правильну відповідь.

 Варіант 2
1.Як називаютьс я слова, засвоєні українською мовою з інших мов?
А) загальновживані;                                Б) професійні;
В) застарілі;                                              Г)запозичені.
2. Як називаютьс я нові  слова, які виникли в українській?
 А) неологізми;                                         Б) професійні;
  В) застарілі;                                            Г)запозичені.
3. Вкажіть загальновживане слово.
А) ескудо ( грошова одиниця);          Б)вальс( танець);
В) ридван (карета);                              Г) ватра(вогнище).
4. Позначне застаріле слово.
А) карбованець;                                Б) долар;
      В) копійка;                                        Г) алтин.
5. Знайдіть просторічне слово.
А) варги;                                                Б) лісапед:
В) фартух;                                              В) скафандр.
6. Виділіть діалектне слово.
А) грядка(оброблена земля);                Б) гусак(тварина);
В) варги(губи);                                       Г) губи(краї рота).
7. Прочитайте текст, пипишіть запозичені слова.
Ви ниикнення слова «газета» пов’язують зі  зменшеною формою італійського слова «gazza», що означає «сорока». Підставою для такого припущення є те,
що перші газети взяли собі за емблему сороку як символ поширення новин. Адже й тепер кажуть: «Сорока на хвості  принесла ( звістку).
8. Доберіть до наведених тлумачень відповідні іншомовні слова.
1. Спортивна гра, при якій м’яч перекидають сітку від однієї  команди до іншої.
2. Кінцевий пунк дистанції  в спортивних змаганнях.
3. Кулачний бій між двома спотрсменами.
9. З апишіть 10 загальновживаних слів, що назвами речей і предметів.
10. Запишіть 5 професійних слів, які використовують лікарі.
11. запишіть в одеу колонку слова, що перестали бути неологізмами, а в другу –слова-неологізми, які є і зараз.
Телевізор, телеекран, комп'ютер, телеграф, відеомагнітофон, Інтернет, єврочистка, телефон, екстрасенс.

Завдання 1-10 по 1 балу за правильну відповідь  =10 балів.
Завдання 11 – 2 бали за правильну відповідь.

Немає коментарів:

Дописати коментар